Dnia 3.02.2011r. na zajęciach mówiliśmy o złudzeniach optycznych. Dowiedzieliśmy się jak powstaje zjawisko mirażu i jaką role odgrywa w nim temperatura.
Doświadczenie 1
Temat: Niewidzialna butelka.
Obserwacje:
Zanurzona część butelki jest niewidzialna. Dzieje się tak dlatego, że współczynniki załamania światła w szkle i glicerynie są bardzo do siebie zbliżone.
Wnioski:
Prędkość, z jaką porusza się światło w niektórych rodzajach szkła jest taka sama, jak w glicerynie.
Doświadczenie 2
Temat: olejowy przemytnik światła.
Obserwacje:
Oświetlając plamę światło docierające do ściany jest znacznie bardziej intensywne niż kiedy przechodzi przez suchą kartkę.
Wnioski:
Sucha kartka zatrzymuje część promieni świetlnych. Olej natomiast, wchodząc między włókna papieru tworzy małe przezroczyste szczeliny przepuszczające światło.
Doświadczenie 3
Temat: Czy zaufać własnym oczom?
Złudzenie optyczne- błędna informacja obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. Złudzenie wynika z mechanizmów działania percepcji, które zazwyczaj pomagają w postrzeganiu. W określonych warunkach jednak mogą powodować pozornie tylko prawdziwe wrażenia.
(Na zajęciach zapoznaliśmy się ze "złudzeniem ściany kawiarni" oraz "złudzeniem Ponza", "siatką Hermana", "figurami niemożliwymi", "niewidzialnym, obiektem" oraz z "wirującym kołem".)
poniedziałek, 21 marca 2011
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz